pri Centre voľného času
www.cvczilina.sk
sme-aj-na-facebooku
Archív
Stránka prebieha rekonštrukciou. Ďakujeme

V MiniZOO bude zas o čosi veselšie, majú dve nové opičky

[pe2-image src=“http://lh3.googleusercontent.com/-iSjHgIGmGVU/VnEucEYegUI/AAAAAAAAHjQ/MZf_Nnhe7wE/s144-c-o/N75_5862.jpg“ href=“https://picasaweb.google.com/115003891052080484912/MalpaHnedaCebusApella#6228810819377725762″ caption=“N75_5862.jpg“ type=“image“ alt=“N75_5862.jpg“ pe2_single_image_size=“w549″ pe2_img_align=“center“ ]

Ich inteligencia ich vraj radí na úroveň ľudoopov, k tomu sú neskutočne hravé a milé. Žilinská MiniZOO sa môže pochváliť novým prírastkom – dvoma opičkami malpy hnedej.

ŽILINA. Žilinská MiniZOO, ktorá patrí pod Centrum voľného času v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Žilina, je domovom viac ako 30 druhov zvierat. Minulý mesiac získala nové zvieratká, až z košickej ZOO prišli do Žiliny dve mláďatá malpy hnedej, o ktoré sa chovatelia v žilinskej stanici mladých chovateľov snažili už dlhšiu dobu. „Najprv sme museli zistiť, odkiaľ by sa dali zohnať. Nie je to totiž zvieratko, ktoré je bežne dostupné. Mali sme v ponukách rôzne druhy ako tamaríny pinčie, kosmáčov trpasličích, makakov rhesusov – tie nám dokonca ponúkali z laboratória, kde na nich robili pokusy, hlavne anestézie. Nakoniec sme radi, že sa nám podarilo získať dve mladé a zdravé malpy hnedé,“ rozpráva vedúci MiniZOO Róbert Štolfa. Mladšiu, ročnú opičku nazvali Olaf, o rok staršieho kamaráta pomenovali Koko. „Zaujímavosťou je, že zhruba dva dni pred príchodom týchto opičiek mi volali z Prahy, že zomrel jeden majiteľ zo Slovenska, ktorý tam žil, či by sme chceli dve opičky druhu malpa hnedá. Aj som sa potešil, ale štyri opice v našom zariadení by už bolo priveľa. Volajúci boli vďační, že som im aspoň poskytol odborné a cenné rady, ako ďalej postupovať s chovom,“ hovorí vedúci stanice, ktorý sa chovu opíc venuje už 14 rokov.

Obe opičky sa v novom prostredí rýchlo aklimatizovali. „Bolo vidieť, že v ZOO bolo o nich dobre postarané, pretože ako ich doviezli, neboli takmer vôbec vystresované a hneď v prvý deň boli ochotné si zobrať potravu z ruky. S novým domovom sú spokojné – deti ich kŕmia hmyzom a inými dobrotami. Ich príbytok však treba dobudovať, aby sa dal udržiavať čo najčistejší, CVČ však nemá prostriedky na potrebné úpravy,“ konštatuje.

Na jar budú opičky vypúšťať aj do záhrady, aby sa mohli trošku vyblázniť. „Rátame s tým, že si s nimi a s deťmi z krúžku urobíme aj výlet do prírody. Deti sa už teraz na to veľmi tešia,“ hovorí o plánoch s novými prírastkami Róbert Štolfa.

V súčasnosti krúžky MiniZOO navštevuje okolo 250 detí, k tomu poskytujú aj individuálne návštevy a poradenský servis k chovu živočíchov. Za rok navštívi žilinskú „ZOO“ okolo 2000 ľudí. „Niektorí k nám prichádzajú až z Púchova, ako napr. CVČ Včielka, ktoré k nám chodí každý rok,“ dodáva Róbert Štolfa.

-ms-, snímka Michal Kováč

Zdroj: ŽILINSKÝ Večerník

Ponuka sponzorom
  • Alesmont
  • Tesco
Sponzori
www.zilinadnes.sk Hrnko stavebniny www.veterinarnispecialisti.sk Tesco www.mgmzilina.sk www.kjg.sk www.psisalon-nefertiti.sk ps_wood.jpg www.blachotrapez.sk belanec001-150x73[1].png www.frontinus.sk www.mkfluid.sk Drevena_krava www.drevomax.sk www.mikomix.sk www.t-t.sk Autoservis Hodas www.stk-miko.sk/ www.rosstrade.sk SLOVCAR www.proficlean.sk www.alesmont.sk