pri Centre voľného času
www.cvczilina.sk
sme-aj-na-facebooku
Archív
Stránka prebieha rekonštrukciou. Ďakujeme

Kajmanka dravá

Kajmanka dravá (Chelydra serpentina)

Kajmanka dravá je korytnačka ktorej sa je lepšie vyhnúť. Toto napohľad lenivé zviera dokáže v ohrození neuveriteľnou rýchlosťou vystreliť hlavu aj proti človeku a poriadne pohrýzť alebo si vyrvať kus mäsa. Našťastie kto kajmanku raz videl ľahko ju rozozná aj na diaľku od ostatných korytnačiek.

Pancier (karapax) má nevýrazne hnedavý so špicatými výbežkami na jeho zadnom okraji. Vyzerá ako by sa scvrkol alebo prestal rásť. Spodná časť panciera (plastron) je žltkastej farby a tvorí ho len akýsi brušný kríž. Z malého panciera však doslova vykypujú svalnaté končatiny a nezvyčajne dlhý chvost. Jej silný krk sa na prvý pohľad zdá byť krátky, pretože je vtiahnutý do panciera. Pri napadnutí ho však vystrelí krk do nečakanej dĺžky odpéruje sa na všetkých štyroch končatinách a celým telom vyrazí v pred.

Táto sladkovodná korytnačka dosahuje dĺžku 45 cm a dospelý jedinci môžu vážiť až 22 kg. Kajmanka dravá je príbuznou kajmanky supej (Macroclemys temminckii), ktorá je najväčšou sladkovodnou korytnačkou na svete. Dosahuje dĺžku 75 cm a váhu až 100 kg, niektoré aj viac.

Ponuka sponzorom
  • Alesmont
  • Tesco
Sponzori
www.zilinadnes.sk Hrnko stavebniny www.veterinarnispecialisti.sk Tesco www.mgmzilina.sk www.kjg.sk www.psisalon-nefertiti.sk ps_wood.jpg www.blachotrapez.sk belanec001-150x73[1].png www.frontinus.sk www.mkfluid.sk Drevena_krava www.drevomax.sk www.mikomix.sk www.t-t.sk Autoservis Hodas www.stk-miko.sk/ www.rosstrade.sk SLOVCAR www.proficlean.sk www.alesmont.sk