pri Centre voľného času
www.cvczilina.sk
sme-aj-na-facebooku
Archív
Stránka prebieha rekonštrukciou. Ďakujeme

Grammostola rosea

102.JPG 102.JPG Grammostola rosea je horským druhom, ktorý obýva Chile, Argentínu a Bolíviu. Pohlavná dospelosť je pri 6-7 cm a rozpätí končatín do 15 cm. Rozlíšiť pohlavie u dospelých jedincov nie je ťažké, samce majú na prvom páre končatín tibiálne háky a na konci hmatadiel (pedypalp) bulby. Samička je oproti samčekovi oveľa robustnejšie stavaná s relatívne kratšími končatinami. Sfarbením sú si obe pohlavia podobné.

Jed tohto druhu podľa všetkého nie je príliš účinný, pretože na teplokrvné živočíchy (napr. pokusne predložené myšie holiatko) nepôsobil ani po niekoľkých minútach. Grammostola rosea je mierny druh pavúka. Samička pri manipulácii (napr. fotografovanie či úprava a čistenie ubikácie) sa občas snaží vykopávať zadnými končatinami pŕhlivé chĺpky zo svojho zadočku, ale mal som možnosť vidieť jedincov, ktorí boli až neuveriteľne agresívny a pri akejkoľvek manipulácii v ich ubikácii neváhali napadnúť roztvorenými chelicerami ruku chovateľa. Niekoľko prípadov uhryznutia týmito pavúkmi skončilo s lokálnym opuchom, ktorý sprevádzala prekvapujúco výrazná bolesť na mieste uhryznutia. Jed svojím zložením pôsobí na rozpad svalových buniek.

Ponuka sponzorom
  • Alesmont
  • Tesco
Sponzori
www.zilinadnes.sk Hrnko stavebniny www.veterinarnispecialisti.sk Tesco www.mgmzilina.sk www.kjg.sk www.psisalon-nefertiti.sk ps_wood.jpg www.blachotrapez.sk belanec001-150x73[1].png www.frontinus.sk www.mkfluid.sk Drevena_krava www.drevomax.sk www.mikomix.sk www.t-t.sk Autoservis Hodas www.stk-miko.sk/ www.rosstrade.sk SLOVCAR www.proficlean.sk www.alesmont.sk