pri Centre voľného času
www.cvczilina.sk
sme-aj-na-facebooku
Archív
Stránka prebieha rekonštrukciou. Ďakujeme

Gekón obrovský.

Gekón obrovský (Gekko gecko)

Č – gekon obrovský
N – Token
Čeľaď : gekónovité – Gekkonidae
Rozšírenie : južná až juhovýchodná Ázia, od Pakistanu cez Východnú Indiu až po oblasť Malajzie.
Veľkosť : 30 až 35 cm

harakteristika

 Žije v lesoch na starých stromoch, kde je veľa veľa úkrytov, ale aj v mestách, na múroch a v ľudských obydliach. Cez deň sa združuje v úkrytoch, spí, a za súmraku v noci loví. Pri naplašení alebo podráždení hlasno syčí, nafúkne sa otvorí papuľu a vydáva zdvojený zvuk, po ktorom nasledujú podobné krátke zvuky pripomínajúce hlasný kašeľ alebo kotkodákanie. Ak je chytený za chvost, stráca ho, a tak uniká nebezpečenstvu. Chvost  nejaký čas dorastie, ale nie je už taký pekný ako pôvodný. Predpokladá sa, že určité prejavy sú spojené s párením. Jednotlivé zvuky nemajú rovnakú intenzitu a závisia od ročného obdobia. Častejšie sú v marci až máji, v júni ich je počuť menej a v júli len ojedinele. Od augusta do novembra je vydávanie zvukov skôr výnimkou.

 V krajinách, kde je rozšírený, prináša podľa povier šťastie. Z domu, v ktorom žije, vraj šťastie neodchádza. Iná povera zas tvrdí, že ak gekón vytvára zvuky pri narodení dieťaťa, dieťa bude po celý život šťastné. V iných krajinách sa zvukovým prejavom prejavom gekóna prisudzujú také významy, ako u nás kukaniu kukučky.

Povaha

 Gekón obrovský je bojovný, vie sa ubrániť útokom psov a mačiek.

Potrava

 Je veľmi užitočný, pretože ničí veľa škodcov. Dospelé veľké jedince sa živia rôznym hmyzom, drobnými plazmy a malými hlodavcami až do veľkosti dospelej myši. Chytenú potravu už nepustia. Ich nepriateľmi sú sovy, hady a malé dravce.

Chov

 Chováme ho v priestrannom teráriu, ktoré má byť vyššie ako širšie. Na dno dáme rozmočené lisované kokosové vlákno alebo rašelinu zmiešanú s pieskom. Zadnú stenu a boky terária môžeme vyložiť korkom, kôrou alebo kameňmi, kde vytvoríme kontrolovateľné úkryty. Efektne pôsobí konár s dutinami na úkryty a na osadenie epifytných rastlín. Pri výbere rastlín sa treba riadiť ich nárokmi na svetlo a teplo. Nevyhnutná je malá nádoba s vodou. Kvôli udržaniu optimálnej vlhkosti, terárium pravidelne rosíme vlažnou vodou. Svetelný tepelný zdroj nemá osvetľovať celú plochu terária, pretože, podobne ako vo voľnej prírode, aj v zajatí sa gekón cez deň združuje v úkrytoch alebo zatienených miestach. Teplota v teráriu by sa cez deň mala pohybovať od 25 do 33 stupňov celzia, v noci má klesnúť asi na 20 stupňov.

 Neznáša sa s inými druhmi. Dospelé samce zvádzajú medzi sebou tvrdé súboje, pri ktorých sa môžu aj vážnejšie poraniť. Preto je ideálne chovať gekóny v pároch, prípadne chovať jedného samca s 2 – 3 samicami. Pri manipulácii musíme byť opatrný, pretože pri uhryznutí spôsobujú hlboké a bolestivé rany. Niektoré jedince však skrotnú a potom berú potravu aj z pinzety.

Rozmnožovanie

 Samica znáša vajcia spravidla na to isté miesto. Mláďatá sú hneď po narodení samostatné a hľadajú si vlastný revír, kde ostávajú celý svoj život. Páreniu predchádza dvorenie samca. Pri parení samec drží samicu papuľkou za krk. Niektoré samice znášajú vajcia pol roka, iné po celý rok, asi v 30 – dňových intervaloch. Kladú ich tesne vedľa seba na kameň, kôru alebo na sklo terária. Jednu znášku tvoria 1 – 3 vajcia (obyčajne 2) s priemerom 2 cm. Ich škrupina niekoľko minút po znesení stvrdne. Ak sa znesené vajce nedotýka ostatných vajec, nadobudne okrúhly tvar, dotýkajúce vajcia sú spravidla oválne. Pri teplote 27 – 30 stupňov trvá inkubačne obdobie priemerne 130 dní. (Napriek stabilnej teplote a vlhkosti sme zaznamenali liahnutie v rozmedzí 96 až 205 dní). Vyliahnuté mláďatá sú dlhé 8 – 10 cm. Samec a samice ich nepožierajú, ale ich chránia. Až do dosiahnutia pohlavnej dospelosti ich môžme chovať spolu s rodičmi, ale musíme im podávať dostatočné množstvo potravy. Keďže ani vtedy nie je možné zabrániť nežiaducej konkurencii….

[Not a valid template]

 

Ponuka sponzorom
  • Alesmont
  • Tesco
Sponzori
www.zilinadnes.sk Hrnko stavebniny www.veterinarnispecialisti.sk Tesco www.mgmzilina.sk www.kjg.sk www.psisalon-nefertiti.sk ps_wood.jpg www.blachotrapez.sk belanec001-150x73[1].png www.frontinus.sk www.mkfluid.sk Drevena_krava www.drevomax.sk www.mikomix.sk www.t-t.sk Autoservis Hodas www.stk-miko.sk/ www.rosstrade.sk SLOVCAR www.proficlean.sk www.alesmont.sk