pri Centre voľného času
www.cvczilina.sk
sme-aj-na-facebooku
Archív
Stránka prebieha rekonštrukciou. Ďakujeme

Dikobraz srstnatonosý

Dikobraz srstnatonosý

V skratke

Dikobraz srstnatonosý je veľmi milé zviera, ktoré ak je chované samotné, veľmi rýchlo skrotne a vie byť veľmi milým spoločníkom. Jeho požiadavky na chov sú však trochu iné ako chov mačky alebo psa. V prvom rade si musíme uvedomiť, že to je hlodavec. A pomerne veľký. Nič vhodné do bytu. Teda pokiaľ si z neho nechcete urobiť kôlňu. 🙂 Hlodavce sú zvieratá ktorým neustále rastú zuby. A preto si ich musia obrusovať. Ak im necháme voľný priestor, väčšinou si vyberú pre nás ten najnevhodnejší predmet na ktorom si ich s chuťou obrúsia. Preto im musíme vytvoriť také podmienky, pri ktorých nám nevznikne škoda na majetku a jemu ujma na zdravý. A ešte jedna dôležitá vec. Je to hrabavé zviera. Vo voľnej prírode si vyhrabáva pomerne hlboké nory. Takže pri stavbe chovného zariadenia musíme myslieť aj na tento fakt.

Dikobraz vo voľnej prírode

Väčšina veľkých hlodavcov uniká pred šelmami do vody, dikobrazy sa miesto toho bránia: ich dlhé, špicaté tŕne ich chránia takmer pred všetkými dravými živočíchmi, dokonca aj pred levmi alebo medveďmi. podobne ako u ježkov sú ich tŕne tvorené značne zosilenými dlhými chlpmi. V priemere majú hrúbku až 3 mm a u dikobraza srstnatonosého dosahujú dĺžku až 40 cm. Pichliače mláďat sú pri narodení ešte mäkké, rýchlo však stvrdnú, niekedy už behom niekoľkých hodín. Väčšina malých dikobrazov je rýchlo odstavených.

Silná lebka

Dikobraz srstnatonosý žije v severoafrických savanách. Má najsilnejšiu lebku spomedzi všetkých hlodavcov. Vďaka svojim veľkým hlodavým zubom môže ohrýzať aj kôru veľkých stromov, hlavne v zime, kedy je ťažké nájsť lístie. Ak dikobraz potrebuje minerály, ohrýza kosti a jelenie parožie. Keď narazí na drevo s pachom ľudského potu, napr. zásek sekerou rozhryzie ju na triesky.

Nočný lov

Dikobrazy sú považované za krátkozraké, majú však dobre vyvinutý sluch a čuch. Deň trávia v norách v skalách alebo dutinách stromov a opúšťajú ich väčšinou za súmraku a v noci. V blízkosti nôr sa často nachádzajú kostené pozostatky, pretože dikobrazy pravdepodobne žerú zdochliny alebo ohrýzajú kosti aby získali potrebný vápnik. Ich najdôležitejšou potravou sú však rastliny a tak sa často dostávajú do konfliktu s človekom, pretože škodia na úrode a stromoch. V lese nikomu neprekážajú, keď ohrýzajú kôru, na ovocných stromoch alebo na ozdobných drevinách ale môžu napáchať značné škody. V niektorých oblastiach sú lovené kvôli chutnému mäsu a preto sa dostali na pokraj vyhubenia.

Zimná potrava

Dokonca ani v najstudenejších oblastiach ich areálu rozšírenia neupadajú dikobrazy do zimného spánku. V zime je však samozrejme nedostatok rastlinnej potravy. Severoamerické druhy sa potom prevažne živia borovicovým ihličím. Svojimi silnými hlodavými zubami ohrýzajú kôru. Zaujímajú sa o výživné mäkké vrstvy kôry borovíc a iných ihličnanov.

Krmivo

 Ako veľa iných zvierat aj on ma rád piškóty. Ale tie ma iba ako doplnok stravy. My ho kŕmime prevažne ovocím a zeleninou. Je nutné, mu poskytnúť niečo na obrusovanie zubov. Najvhodnejšie sú čerstvé konáre nejedovatých stromov, alebo tvrdý chlieb. Ak mu to neumožníme začne vymýšľať a môže to dopadnúť zle. Môžé začať obhrýzať sklo, obkladačky a pod.

Účinná obrana

Keď dikobraz zo strachu alebo pri útoku naježí svoje pichliače, zdá sa byť takmer dvojnásobne veľký. Tŕne sa pri každom dotyku uvoľnia, pretože sú prichytené iba voľne. Štruktúra tŕňa dikobraza je taká istá ako štruktúra ľudského vlasu. Kvôli spätným háčkom prenikajú tieto tŕne stále hlbšie do tela útočníka a môžu spôsobiť aj jeho smrť, pokiaľ zasiahnu nejaký životne dôležitý orgán. Niektoré dikobrazy Starého sveta majú na chvoste tenkostenné tŕne – „štrkadla“. Ak chvostom pohnú ozve sa štrkotanie, ktoré ešte stupňuje odstrašujúci efekt.

Ponuka sponzorom
  • Alesmont
  • Tesco
Sponzori
www.zilinadnes.sk Hrnko stavebniny www.veterinarnispecialisti.sk Tesco www.mgmzilina.sk www.kjg.sk www.psisalon-nefertiti.sk ps_wood.jpg www.blachotrapez.sk belanec001-150x73[1].png www.frontinus.sk www.mkfluid.sk Drevena_krava www.drevomax.sk www.mikomix.sk www.t-t.sk Autoservis Hodas www.stk-miko.sk/ www.rosstrade.sk SLOVCAR www.proficlean.sk www.alesmont.sk