pri Centre voľného času
www.cvczilina.sk
sme-aj-na-facebooku
Archív
Stránka prebieha rekonštrukciou. Ďakujeme

Chránená dielňa v Žilinskej MiniZOO

V Žilinskej MiniZOO pri Centre voľného času, Kuzmányho 105 máme už dlhé roky vytvorené chránené pracovisko pre dvoch ľudí so zdravotným postihnutím. Za tie roky sa tu vystriedalo množstvo ľudí, ktorí si mysleli, že si prilepšia k invalidnému dôchodku. Čo je aj pravda. Práca však v našom zariadení je veľmi špecifická.

Vstupná chodba

Vstupná chodba

Práca so zvieratami si vyžaduje osobitý prístup ku každému zvieratku. Každé jedno zvieratko si vyžaduje iné podmienky chovu, iný prístup a mnohé z nich aj veľa pozornosti.  Bohužiaľ mnohí ľudia, ktorí k nám prídu pracovať si toto neuvedomujú. Myslia si, že keď im vyčistia, dajú žrať a vodu, tak je hotovo.

Traristická miestnosť

Teraristická miestnosť

Ku zvieratám si však treba vybudovať vzťah, aby sa necítili osamotené, treba ich púšťať von, aby neboli frustrované zo stiesnených priestorov, dennodenne  sledovať ich zdravotný stav, či sa neprejavujú príznaky choroby a podobne. Toto všetko si však vyžaduje množstvo času. A to je problém s ktorým sa musia naši ošetrovatelia zvierat vysporiadať. Majú totiž pracovnú dobu stanovenú iba na päť hodín (v rámci úsporného režimu). Čo je veľmi málo a na človeka to pôsobí  frustrujúco. Človek musí mať veľmi silný vzťah k zvieratám, musí ho táto práca napĺňať, aby to zvládol. Zvieratá majú našťastie jednu úžasnú vlastnosť, pokiaľ ju človek dokáže prijímať. Pôsobia na človeka upokojujúco, dokážu mu dať veľa lásky.

DSC_0634

Miestnosť cicavcov

Človek, ktorý chce u nás pracovať musí dať do svojho pracoviska kus seba. Inak tu nedokáže vydržať dlho. Občas sa stane, že musí prísť aj mimo pracovnej doby, lebo nejaké zviera ochorelo, vypadla elektrika, ušlo a pod. Alebo len ide okolo, tak sa zastaví, či je všetko v poriadku. Tým chcem povedať, že práca so zvieratami, nie je ako bežné pracovné miesto.

Výbeh pre morčatá a králiky

Výbeh pre morčatá a králiky

Ako som už písal, pracovné miesto sa z času na čas u nás uvoľní a vtedy zháňame nového pracovníka na pozíciu ošetrovateľa zvierat. Každý, kto sa chce zamestnať v chránenej dielni, musí byť invalid s minimálnym postihnutím nad 40%. Požiadavky na túto pozíciu nie sú veľké. Hlavne chuť pracovať (aj počas víkendov a sviatkov). O zvieratá sa treba postarať každý deň. Mať vzťah k zvieratám. Na túto pozíciu sa nám totiž hlásili aj ľudia, ktorí v živote nič nechovali ale tvrdili, že vzťah k zvieratám majú. Vítané vlastnosti sú kreativita a manuálna zručnosť. Zvieratká si svoje príbytky často krát zničia, obrusujú si na nich zuby alebo sa rozmočia a zhnijú. Vtedy je veľmi užitočné, keď si to vie ošetrovateľ opraviť, respektíve vyrobiť sám.

Terarijné stojany

Terarijné stojany

Ak by ste mali záujem o takéto pracovné miesto, môžete nás kontaktovať. My si vás zapíšeme a v prípade uvoľnenia miesta vás budeme kontaktovať.

Jedna odpoveď na Chránená dielňa v Žilinskej MiniZOO

Ponuka sponzorom
  • Alesmont
  • Tesco
Sponzori
www.zilinadnes.sk Hrnko stavebniny www.veterinarnispecialisti.sk Tesco www.mgmzilina.sk www.kjg.sk www.psisalon-nefertiti.sk ps_wood.jpg www.blachotrapez.sk belanec001-150x73[1].png www.frontinus.sk www.mkfluid.sk Drevena_krava www.drevomax.sk www.mikomix.sk www.t-t.sk Autoservis Hodas www.stk-miko.sk/ www.rosstrade.sk SLOVCAR www.proficlean.sk www.alesmont.sk