pri Centre voľného času
www.cvczilina.sk
sme-aj-na-facebooku
Archív
Stránka prebieha rekonštrukciou. Ďakujeme

Chameleón jemenský

Chameleo calyptratus 102.JPG

Tento chameleón je najviac chovaným a odchovávaným chameleónom s pomedzi všetkých chameleónov. Chameleóny z hľadiska chovu by som určite neodporučil začiatočníkom. Patrí medzi tie náročnejšie zvieratá. Stačí malý prievan, nedostatok ÚV žiarenia, vápnika a minerálov a pre jedinca to môže mať tragické následky. Je to veľmi stresujúce sa zviera. Stačí, že sa vidí v odraze skla alebo len premiestnite misku na druhú stranu terária a hneď je v strese.

Je to obdivuhodné zviera dokonale prispôsobené na život v korunách stromov. Jeho zrastené prsty a chápavý chvost ho dokonale zabezpečia proti pádu zo stromu. Niektoré druhy však často schádzajú aj na zem.

Je majster v maskovaní. Zmenou farby pokožky sa dokáže prispôsobiť prostrediu a jeho pohyby napodobňujú kolísanie vetiev na strome. Nemyslite si však, že dokáže meniť farbu na povel alebo zo zelenej na červenú a pod. Záleží to od jedinca. Niektoré dokážu meniť farbu výrazne iné takmer vôbec.

Z mojich skúseností som zistil, že im nevyhovuje pozadie napodobňujúce skaly, hoci je terárium potom esteticky veľmi pekné. Vždy sa odtiaľ snažili ujsť. Tak som ich dal do terária s čisto zeleným pozadím a zopár rastlinami a potom už boli spokojný.

Ďalšou takou výnimočnosťou sú jeho oči a jazyk, vďaka ktorým sa nemusí ani pohnúť a aj tak všetko vidí a vďaka svojmu dlhému jazyku dokáže chytiť korisť na diaľku. Z pravidla platí, že jeho jazyk je taký dlhý ako jeho telo. Nepredstavujte si však že je zrolovaný do slimáka ako do býva v rozprávkach a na kresbách. Tak ako my dokážeme z jazyka urobiť placku, rúrku alebo ho zhrubnúť, tak chameleón ho má nejako podobne vtiahnutý do papule.

Oči ma po stranách lebky a dokáže nimi nielen nezávisle na sebe pohybovať ale aj vnímať. Predstavte si, že by ste sa jedným okom dokázali dívať na seba v zrkadle a druhým sledovať muchu, ktorá letí okolo. Tak toto on dokáže.

Ponuka sponzorom
  • Alesmont
  • Tesco
Sponzori
www.zilinadnes.sk Hrnko stavebniny www.veterinarnispecialisti.sk Tesco www.mgmzilina.sk www.kjg.sk www.psisalon-nefertiti.sk ps_wood.jpg www.blachotrapez.sk belanec001-150x73[1].png www.frontinus.sk www.mkfluid.sk Drevena_krava www.drevomax.sk www.mikomix.sk www.t-t.sk Autoservis Hodas www.stk-miko.sk/ www.rosstrade.sk SLOVCAR www.proficlean.sk www.alesmont.sk